Praktické informace

Každý turista cestující do cizí země si před dovolenou dohledává informace nejen o místě pobytu, ale také o všech možných rizicích a nástrahách, na které by se měl připravit. S čím se tedy setkáte na Kanárských ostrovech?

Čas

Na Kanárských ostrovech platí -1h

Čím platit

V současné době je jediným platidlem Euro

Doklady

Pro cestu na Kanárské ostrovy vám stačí platný občanský průkaz nebo pas. Děti mohou být zapsány v pase rodičů, v případě, že cestujete jen s občanským průkazem, je vhodné, aby děti měly vlastní pas (i když je máte v OP zapsané).

Jak se dorozumět

Úředním jazykem je španělština, v turistických centrech se pochopitelně dorozumíte i anglicky, mnohdy italsky a francouzsky. Jen pokud budete cestovat po malých zapadlých vesničkách, raději se podívejte na základní španělskou konverzaci.

Bezpečnost

Kanárské ostrovy jsou bezpečnou zemí, doporučuje se dávat si pozor na kapsáře. Existují finty - někdo vám na ulici nabídne zboží, v nestřeženém okamžiku připraví o peníze či doklady. Je potřeba dbát tedy opatrnosti - nenosit cenné věci a velký objem peněz, nechávat doklady v hotelovém trezoru a u sebe mít kopie atd. Případnou krádež ihned řešte s policií.

Zdravotní péče

Jako na každou zahraniční cestu je vhodné zřídit si pojištění, neboť za léky a některá ošetření (dle typu zařízení) zaplatíte. Nezapomeňte na Evropský průkaz pojištěnce. Nepotřebujete žádné speciální očkování. Lékárny jsou označeny slovem Farmacia a podobně jako u nás zeleným nebo červeným křížem.

Zdravotnictví je na vysoké úrovni, nezřídka za vámi lékař přijede až do hotelu a o stav pacienta se skutečně zajímá. Sehnat lékaře není na žádném ostrově problém, ať jste přímo v letovisku, nebo kdekoli jinde. Existuje i síť lékařských středisek (krom nemocnic) poskytující péči 24 hodin denně.

Důležitá telefonní čísla

Záchranná služba 112, policie 091 (městská policie 092), hasiči 090. České velvyslanectví sídlí v Madridu, telefon 0034 / 913531880.

Zásuvky

Zásuvky jsou stejné jako u nás, s napětím 220 V / 50 Hz. Někde se můžete setkat jen s 125 V, redukci pak ale seženete v běžném obchodě.

Internet

Bývá dostupný v hotelích, ale mnohdy za poplatek a navíc jen v některých prostorách. Luxusní hotely obvykle nabízí WiFi přímo na pokoji zdarma.

Telefonování

Pro Kanárské ostrovy je předvolba 0034, roamingově spadají obvykle do nejnižších tarifů. Pokrytí je bezproblémové. Jinak můžete telefonovat z hotelu nebo pouličních automatů.

Doprava

Budete-li se chtít po ostrově pohybovat nejen po svých, můžete využít různých druhů dopravy. Mezi některými ostrovy existuje spojení trajektem. Využít můžete i leteckou dopravu.

Pro pohyb po ostrově je ideální spolehlivá místní autobusová doprava, zastávky jsou dobře označeny (obvykle písmenem P) a v každém hotelu vám s jízdním řádem poradí. Autobusy jsou klimatizované, jízdenky platíte u řidiče. Využít můžete i taxislužby, cena je v průměru 1,5 Eura za 1km.

Podmínky půjčoven vozidel

Budete-li si chtít půjčit auto nebo skútr, budete potřebovat řidičský průkaz a zelenou kartu. Řidiči musí být minimálně 21 let a musí vlastnit oprávnění alespoň 2 roky. Dodržujte předpisy, hlavně myslete na bezpečnostní pásy, za jejich nezapnutí jsou vysoké pokuty.